Dnes oslavuje narodeniny TOM HANKS (57).

Dnes oslavuje narodeniny TOM HANKS (57).

09.07.20139. júla 1956 sa v Kalifornii narodil v súčasnosti jeden z najlepších, najuznávanejších a najcharizmatickejších hercov histórie filmu, Tom Hanks. Síce sa známy hollywoodsky herec stal pred dvomi rokmi dedkom, patrí stále k najobsadzovanejším hviezdam tých najznámejších hollywoodskych trhákov.

  Tomovi rodičia sa rozviedli, keď mal päť rokov. Ako dieťa sa spolu s otcom a súrodencami často sťahovali. Nakoniec sa však usadili v Kalifornii, kde Tom začal navštevovať strednú školu. Už v teenagerskom veku sa venoval herectvu v školskej produkcii. V amatérskej hereckej činnosti pokračoval aj počas štúdií na vysokej škole. Po jej absolvovaní sa zamestnal v divadelnej spoločnosti v Sacramente. Tu sa zoznámil so svojou nastávajúcou, herečkou a producentkou Samanthou Lewes. V roku 1978 sa zosobášili, narodili sa im dve deti Colin a Elizabeth a o deväť rokov neskôr sa ich vzťah skončil rozvodom.

  Jeho prvú, no síce menšiu filmovú rolu, sa mu podarilo získať až po tom, čo sa presťahoval do New Yorku.  Krátko na to odišiel do Los Angeles, kde si v rokoch 1980 - 1982 zahral v sitcome Bosom Buddies. Jeho prvý väčší úspech sa dostavil s komédiou Žblnk, v ktorej si zahral v roku 1984. Na rad prišli nie príliš úspešné komédie. Až o štyri roky neskôr sa predstavil v úlohe trinásťročného chlapca, ktorý sa dostal do tela 35-ročného muža vo filme pod názvom Big. Uznanie si vtedy vyslúžil nielen od divákov, ale aj kritikov a zároveň získal svoju prvú nomináciu Akadémie pre najlepšieho herca. V tom istom roku sa znova oženil. Tentokrát si za manželku vzal herečku a producentku Ritu Wilson. S Ritou má Tom dve deti.

  Postupne sa Tom Hanks začal objavovať v mnohých veľkofilmoch. Prvý, ktorý mu za herecký výkon vyniesol Oscara, je film Philadelphia, v ktorom si ako herec zahral právnika. Toho kvôli ochoreniu AIDS prepustili zo zamestnania. O rok neskôr prišiel na rad obľúbený Forrest Gump. Tento film priniesol Hanksovi viacero cien za stvárnenie muža s IQ 75, ktorý bol snáď všetkých a všade. Ďalším obrovským filmovým hitom sa stala snímka Zachráňte vojaka Ryana, ktorý si z 11 nominácií na Oscara odniesol päť sošiek. Na konci roku 1998 si zahral po boku Meg Ryan v romantickej komédii Láska cez internet. Veľmi obľúbeným sa stal aj dojímavý film Zelená míľa, kde Hanks stvárnil postavu strážnika väznice. Na svojom konte má však omnoho viac filmov. Medzi ďalšie veľmi populárne a oceňované patria aj Anjeli a démoni, Da Vinciho kód, Chyť ma, ak to dokážeš, Bezsenné noci v Seattli alebo Stroskotanec.

  Začiatkom roka 2011 prežíval herec veľmi šťastné chvíle. Narodila sa mu totiž vnučka. Tá prišla na svet 1. februára a jej rodičmi sa stali Hanksov syn Colin s manželkou Samanthou. Podľa nedávnych prieskumov magazínu Reader´s Digest v spolupráci so spoločnosťou Wagner Group je podľa Američanov Tom Hanks najdôveryhodnejšou americkou osobnosťou.

autor: OK!, Foto: archív
Hore ^